Chrám královny Hatšepsut - Džeser-Džeseru

Pod horou El-Quorn stojí nádherný chrám královny Hatšepsut. Postaven je ve skalní zátoce a je sestaven ze tří obrovských stupňovitých teras, které spojují nájezdy či rampy. Každá z teras je lemována sloupy, prostřední má po stranách dvě kaple. Chrám Džeser-Džeseru neboli „Nejposvátnější z posvátných“ nechala postavit královna Hatšepsut jako svůj zádušní chrám, v němž živí konají obřady zajišťující zesnulému věčný návrat.

Chrám královny Hatšepsut

Nejznámější je zobrazení chrámu na pozadí zajímavého skalního útvaru. Jeho součástí byla velká zahrada, plantáže papyru a stromy. Ty byly zasázeny do vyhloubených jam, které byly naplněny hlínou. Zdi chrámu královny Hatšepsut byly vyzdobeny nádhernými malbami. Zobrazeny jsou na nich výpravy do země kadidla Puntu až po cyklus zrození a mládí královny a její božský původ.

Královna Hatšepsut

Hatšepsut byla královna 18. dynastie, která vládla v letech 1473–1458 př.n.l. Na vyobrazeních tato panovnice vždy vystupovala jako faraon. Byla dcerou Thutmose I., manželkou jeho syna a také svého nevlastního bratra Thutmose II.

Zádušní chrám

Chrám byl původně obehnán zdí, dalšími kolonádami sloupů a bránou zdobenou stromy, jejichž přes tři tisíce let staré pařezy je možné si zde stále prohlédnout. Na podobě chrámu, která přetrvala až do dnešní podoby se podepsaly ničivé zásahy pozdějších faraonů a také zemětřesení.

Tato výjimečná stavba je dílem architekta Senenmuta, který byl v blízkosti chrámu pohřben. Údajně byl také jejím milencem. Tato domněnka o mileneckém vztahu Senenmuta s Hatšepsut zatím však odborníky není obecně uznávána.