Chrám Edfu - chrám boha Hora

Jde o jeden z nejzachovalejších chrámů v Egyptě. Také proto, že patří k nejmladším ze starověkých památek. Postavili jej Ptolemaiovci a svého času v něm pobývala i královna Kleopatra. Chrám Edfu, k němuž musíte od břehu Nilu dojet autobusem, byl zasvěcen Horovi, bohu zobrazovanému se sokolí hlavou, jeho manželce Hathor, bohyni lásky a krásy, a jejich synovi. Nádvoří chrámu se využívalo jako obřadní síň k uzavírání sňatků.

Zdi chrámu, největšího v Egyptě, který byl zasvěcen Horovi, zdobí reliéfy s motivy z egyptských mýtů. Ústředním tématem je boj Hora, který se mstil za smrt svého otce, s jeho strýcem a bohem války Sethem.

Právě proslulá socha boha Hora, která je umístěna na nádvoří za vstupním pylonem, patří k nejznámějším památkám tohoto chrámu.

Kom Ombo - Hora zlata

Stejně jako chrám Edfu byl postaven až v pozdější době za Ptolemaiovců. Některé úpravy dokončili po svém příchodu až Římané. Chrám Kom Ombo se nachází na skalnaté vyvýšenině přímo na břehu Nilu. V překladu jeho název znamená "hora zlata". Zajímavostí chrámu je, že má dvě části.

První je zasvěcena bohu Horovi, který byl zobrazován se sokolí hlavou, druhá bohu Sobekovi zobrazovanému s hlavou krokodýla. Proto jsou zde vystaveny i dochované mumie krokodýlů, kteří byli chováni v nádrži před chrámem. Chrám je pro oba bohy rozdělený podélně a má nezvykle dva vchody, dvě procesní cesty či dvě kaple. Opravdu zajímavá je večerní prohlídka chrámu při umělém osvětlení.

Staroegyptský bůh Hor

Hor byl bůh nebes, slunce a světla, božský vládce Egypta. Slunce a Měsíc byly považovány za jeho oči. Byl zobrazován jako sokol nebo jako muž se sokolí hlavou. Je to jedno z nejvýznamnějších božstev, uctívané ve více podobách v průběhu celých dějin Egypta.