Luxor - největší muzeum pod širým nebem

V současné době žije v Luxoru, který leží 700 kilometrů na jih od hlavní města Káhiry, asi 700 tisíc obyvatel. Bývá označován za největší muzeum pod širým nebem na světě. Město bylo stavěno podle pravidel egyptského náboženství. Chrámy i obytné budovy, které sloužily živým, byly postaveny na východním břehu Nilu, pohřebiště na západním. V dnešní době je označen Luxor jako "nové město" a je významným turistickým centrem.

Chrám v Luxoru

Nejdominantnější památkou je chrám, který dnes patří k nejlépe dochovaným starověkým památkám v Egyptě. Byl zasvěcen Amónovi, slunečnímu Bohu. Na jeho budování se podílelo více faraonů, zvláště pak Achnaton, Tutanchamón a Ramesses II. Nejkrásnější a současně nejznámější je pohled na chrám v Luxoru od aleje sfing s hlavou berana.

Veset, Théby nebo Luxor?

Často se setkáte s více názvy tohoto místa. Jak to tedy s názvy je? Veset - původní název starověkého Egypta; Théby - jméno podle řeckých dobyvatelů; Luxor - dnešní anglické označení pochází z arabského slova al-Uqsur.

Chrámový komplex Karnak - kult boha Amona

Chrámový komplex v Karnaku je velmi rozsáhlý, největší v celém Egyptě. Byl budován více jak dva tisíce let. Na jeho výstavbě se podílela většina významných faraonů tehdejší doby. Zasvěcený je slunečnímu bohu Amonovi. Celý tento komplex tvoří soustava svatyní, obelisků a sloupových síní. Na návštěvníky proto působí hodně monumentálně. Jeho velké nádvoří má úctyhodných 8 tisíc m².

Chrám boha Amona v Karnaku

Chrám boha Amona v Karnaku je největší náboženskou stavbou světa. Amon byl bůh Vesetu a králem bohů. Jeho posvátným zvířetem byl beran, zobrazovaný většinou v podobě beraní sfingy. Velmi zajímavou podívanou je i chrám Ramesse III. Jeho nejpůsobivější částí je velký sloupový sál se 134 sloupy. V něm vás uchvátí hra světla a stínů, která se mezi sloupy odehrává.