Nil - druhá největší řeka na světě

Plavba po Nilu je ideální způsob, jak poznat historii a kulturu starověkého Egypta, která je spjata právě s touto největší africkou řekou. Nil protéká východní Afrikou z jihu na sever. Měří 6695 kilometrů a je druhou nejdelší řekou na světě.

Pramen Nilu nebyl dlouho znám, protože ležel v tehdy ne příliš známé "černé Africe". K prozkoumání pramene došlo až v 19. století a za jeho zdroj bývá označováno jezero Ukerewe (Viktoriino jezero), ale i ono samo má několik přítoků. Délka Nilu tak zahrnuje i řeky Kageru a Ruvyironzu, které do jezera přivádějí vodu. Nil tak pramení v Burundi a protéká do Egypta přes Rwandu, Tanzánii, Ugandu a Súdán.

Při pohledu z letadla je zajímavá podívaná na deltu Nilu, která se vlévá do Středozemního moře. Za Káhirou se totiž Nil větví do dvou ramen. Vytváří tak trojúhelník, kteří staří Řekové pojmenovali po svém písmenu delta.

Nil je v současnosti splavný od přehrady v Asuánu přes Luxor, Káhiru až ke Středozemnímu moři. Cesta lodí z Káhiry do Luxoru je však zastavena, výletní lodě s turisty tak vyráží pouze od Luxoru do Asuánu (proti proudu) a opačně.

Nil - řeka života

Od počátků egyptské civilizace se řeka využívala k zavlažování, pomáhala ke zúrodňování polí. Využívala se také k rybolovu a současně jako důležitý prostředek dopravy. Jak důležitá je řeka Nil pro Egypťany je znát z toho, že v pásu do 20 kilometrů od řeky žije 97 procent obyvatel země. Na řece byly postupem času budovány přehrady. Nejznámější je přehrada v Asuánu. Asuánská přehrada se skládá ze dvou přehrad, Nízké Asuánské přehrady a Vysoké Asuánské přehrady nazývané Násirovo jezero.

Pozor na nilskou koupel

Jeden zážitek si musíte odepřít, a to je koupání. V řece žijí larvy, které způsobují chronické záněty, cirhózu jater a nakonec i smrt. V řece se tak koupou jen místní, kteří o tomto nebezpečí neví. A smrt, která přichází třeba až po dvaceti letech, si do souvislosti s koupáním v řece nedávají.