Pyramidy v Gíze - královské pohřebiště

Pyramidy patří neodmyslitelně k symbolům Egypta. Ačkoliv stavby pyramid jsou pouhou epizodou v historii faraonů, zanechala tato doba jedny z nejpůsobivějších historických památek. Gíza není jen pohřebištěm faraonů, ale i místem posledního odpočinku členů faraonovy rodiny a vysokých úředníků. Nachází se na okraji hlavního města Káhiry a je zde soustředěna řada památek na jednu z nejstarších civilizací.

Cheopsova pyramida

Cheopsova pyramida vždy vzbuzovala úžas a úctu. Je vysoká 138 metrů a její složitý systém místností v podzemní i nadzemní části patří k vrcholným dílům staroegyptského umění. Váží přes 6 miliónů tun a díky důmyslné konstrukci přečkala více než 4500 let bez vážnějších poškození.

Rachefova pyramida

Rachefova pyramida leží pouze 160 metrů od pyramidy Cheopsovy. Má výšku 136 metrů a na její špičce je stále vidět zbytek původního povrchu. Její původní název zněl "Velký je Rachef". Po Rachefových ostatcích se však nedochovala jediná stopa.

Menkaureova pyramida

Menkaureova pyramida vzdálená 200 metrů od Rachefovy pyramidy nebyla nikdy dokončena. Je 62 metrů vysoká a délka její strany činí 108 metrů. Pyramida svými rozměry a částečnou nedokonalostí jako by předznamenávala blížící se konec 4. dynastie.

Sfinga

Sfinga představuje kolosální sochu ležícího lva s hlavou muže vytesanou z jednoho kusu kamene. Nalézá se hned vedle Cheopsovy pyramidy a pozorně střeží město mrtvých. Sfinga, kterou nechal postavit faraón Chefrén, měří na výšku 21 metrů a na délku 74 metrů.